Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 31

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Biuletyn Informacji Publicznej - otwiera się w nowym oknie

Ustawienia

Drodzy Rodzice,

Od 1 września Wasze kochane maleństwa będą uczęszczały do naszego przedszkola. To dla nich nowa i zapewne niełatwa sytuacja. Chcąc wesprzeć Państwa i Wasze dzieci w adaptacji, jak najłagodnieszym przejściu tego stresującego czasu, zamieszczamy poniżej kilka porad, podpowiedzi, które być może pomogą w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu. Prosimy o pozytywne nastawienie, bo będziemy robić wszystko, aby dzieciom było w przedszkolu jak najlepiej.

Pozdrawiamy serdecznie 

 

RADY DLA RODZICÓW


Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?


- Rozmawiajcie z dzieckiem jak najwięcej. Przedstawiajcie przedszkole w pozytywnym aspekcie, jako miejsce miłe, fajne, bezpieczne, w którym maluch będzie spędzał czas, opisując czynności, działania, w których dziecko będzie uczestniczyło podczas pobytu w przedszkolu: zabawy, rysowanie, słuchanie bajek, itp. 
- Odpowiadajcie konkretnie na wszystkie pytania dziecka
- Wybierzcie się razem z dzieckiem na zakupy, aby samo wybrało kapcie, worek lub piżamkę
- Sprawdźcie, czy Wasze dziecko potrafi samodzielnie:
   założyć i zdjąć czapkę, kapcie,
   posługiwać się łyżką i widelcem
W razie zauważonych trudności, ćwiczcie te czynności przy każdej okazji, chwaląc dziecko za każdy najmniejszy sukces.
Samodzielność dziecka znacznie ułatwi mu funkcjonowanie w przedszkolu.
- Jeśli dziecko nigdy wcześniej nie rozstawało się z domem, zostawcie je na krótki czas u rodziny lub znajomych. To ważne, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie kojarzyło się dziecku z pierwszym rozstaniem, co może wywoływać duży niepokój
- Nie zamartwiajcie się, że dziecko idzie do przedszkola i może nie dać sobie rady. Maluch wyczuwa nastroje Rodziców i będzie negatywnie nastawiony do nowego etapu w życiu.

PORADY NA PIERWSZE WRZEŚNIOWE DNI


1. Nie przedłużaj pożegnania. Pomóż dziecku się rozebrać, przytul, pocałuj na pożegnanie, wprowadź do sali i wyjdź.
2. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Uleganie chwilowym emocjom maluszka jest dla niego jasnym sygnałem, że łzami może wymusić wszystko.
3. Nie obiecuj, że za pójście do przedszkola będzie „nagroda” – słodycze, zabawka lub inna forma gratyfikacji. Chodzenie do przedszkola nie może być uzależnione od otrzymywanych prezentów, bo to forma „przekupstwa”.
4. Zwracaj uwagę na to, co i jak mówisz do dziecka. Zamiast: ”Już możemy iść do domu”, powiedz „Teraz idziemy do domu”. Różnica na pozór niewielka, ale pierwsze zdanie sugeruje sytuację przymusową, a drugie - nie.
5. Nie wymagaj od dziecka, aby opowiadało o tym, co działo się w przedszkolu. To może wywoływać niepotrzebny stres.
6. Jeśli dziecku wyjątkowo trudno rozstać się z Rodzicami, poproś innego członka rodziny lub zaufana osobę, aby przez kilka pierwszych dni odprowadzała dziecko do przedszkola. Takie rozstanie będzie mniej bolesne dla maluszka.
7. Określ dokładnie czas odbioru dziecka z przedszkola i ściśle go przestrzegaj. Dziecko będzie z niecierpliwością oczekiwało na przyjście Rodzica lub innej upoważnionej osoby dorosłej. Każde opóźnienie będzie wywoływało u maluszka ogromny stres.
8. Ubranie dziecka powinno być wygodne, nie ograniczać swobody ruchów. Najlepiej ubierać dziecko „warstwowo”, w miarę możliwości bez guzików, spodnie lub spódniczki z gumką.
9. Na półeczce w szatni zostaw dodatkowy komplet rzeczy do przebrania – majteczki, skarpetki, rajstopy, spodenki, koszulka.
10. Warto nawiązać dobry kontakt z nauczycielkami – prosimy o szczerość i otwartość, gdyż zależy nam bardzo na właściwej i jak najlepszej adaptacji dziecka w nowych warunkach.


W związku z pandemią COVID-19 prosimy:


- O systematyczną aktualizację numerów telefonów,
- Dziecko z katarem, temperaturą, kaszlem, bólem gardła, bólem głowy lub brzuszka pozostawiamy w domu. W przypadku zaobserwowania u dziecka podczas pobytu w przedszkolu, jakichkolwiek niepokojących objawów, będziemy prosić o natychmiastowy odbiór maluszka.
- Na chwilę obecną nie ma możliwości, aby dzieci przynosiły do przedszkola swoje zabawki, kocyki, poduszki
- W miarę możliwości przyprowadzać i odbierać dziecko ze swojej sali czyli w godzinach pracy oddziału 6.30-16.30
- Wdrażanie dziecka do właściwych nawyków higienicznych – częstego i dokładnego mycia rąk mydłem.

CZEGO RODZICE NIE POWINNI ROBIĆ


- Budować negatywnego obrazu przedszkola w oczach dziecka sformułowaniami: „W przedszkolu Cię nauczą”, „Jak będziesz niegrzeczny zostaniesz w przedszkolu”
- Straszyć dziecka pracownikami przedszkola „Powiem pani/cioci, że jesteś niegrzeczny”, „Pani Cię pokrzyczy”
- Zaglądać po pożegnaniu do sali, aby sprawdzić co dziecko robi. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, ze dziecko zacznie płakać lub cały dzień spędzi przy drzwiach czekając, kiedy Rodzic znowu wróci lub będzie uciekało z sali.
- Wyręczać dziecko we wszystkich czynnościach samoobsługowych.
- Oszukiwać dziecka, aby zostało w przedszkolu mówiąc: „zaraz po Ciebie przyjdę”. Dziecko będzie z niecierpliwością czekało na Rodzica, a mijający czas będzie potęgował stres i obawę, że Rodzic nie przyjdzie.
- Komentować w obecności dziecka zachowanie nauczycielek, pracowników przedszkola, innych Rodziców.
- Poddawać się i ulegać łzom dziecka.


Drodzy Rodzice!
Jeśli przetrwacie pierwszy miesiąc, później będzie już tylko łatwiej ;-)

Współpraca środowiska rodzinnego z przedszkolem sprawi, że dziecko spokojnie wdroży się do nowej sytuacji i z radością będzie tu zostawało.

Życzymy powodzenia i wytrwałości
Nauczycielki grupy I 3-latków
Monika Żaglewska
Alina Kuźniewska
Marta Miecznikowska

kopciuszek

drzewo